Ciekawostki

To dobry kierunek po pomoc

Holowanie przyczepy

Przyczepę można holować samochodem osobowym pod warunkiem, że łączna masa pojazdu wraz z przyczepą nie przekracza 3,5 tony. Należy także wiedzieć jaka jest masa całkowitą ciągnącego samochodu, gdyż rzeczywista masa całkowita przyczepy nie może jej przekraczać. Poza tym przyda się sprawdzenie połączenia auta z przyczepą – czy się nie odłączy oraz czy prawidłowo działają światła i hamulce.

Pomoc Drogowa Krosno Odrzańskie

Holowanie na światłach awaryjnych

Zapamiętaj! Pojazd holowany nie może mieć włączonych świateł awaryjnych podczas holowania. Dlaczego? Otóż dlatego, iż jest to niebezpieczne. Z włączonymi światłami awaryjnymi kierowca nie ma możliwości użycia kierunkowskazu i zasygnalizowania manewru zmiany pasa ruchu bądź skrętu, przez co staje się nieprzewidywalny dla pozostałych kierowców.

Pomoc Drogowa Krosno Odrzańskie

Czy za brak przy sobie ubezpieczenia OC policja może odholować samochód?

Już nie. Od 30 czerwca 2009 roku. Powodem jest nowelizacja Ustawy z 5 marca 2009 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz Ustawy o ubezpieczeniu obowiązkowym, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz.U. nr 91, poz. 739). Od tego czasu policja może ukarać kierowcę mandatem i powiadomić Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

(na podstawie: prawo.gazetaprawna.pl z 2 lipca 2009r.)

Pomoc Drogowa Krosno Odrzańskie

Kiedy samochód zostanie odholowany z drogi na koszt właściciela?

Właściciel ponosi koszt odholowania pojazdu z drogi, gdy:

  • pozostawił auto w niedozwolonym miejscu i utrudnia ono ruch, albo w inny sposób stwarza zagrożenie bezpieczeństwa – decyzję może podjąć zarówno policjant, jak i strażnik gminny (np. gmina Rewal) lub strażnik miejski (w miastach, np. Szczecin),
  • nie może okazać dokumentu stwierdzającego zawarcia ubezpieczenia OC lub opłacenia składki OC, w przypadku nieokazania dokumentu OC podczas kontroli drogowej samochód zostaje odholowany na policyjny parking (odholowane auto można odebrać po okazaniu ubezpieczenia OC),
  • pojazd przekroczy wymiary dopuszczalnej masy całkowitej albo nacisku osi, które zostały określone w przepisach ruchu drogowego.

Ponadto pojazd nie musi, ale może zostać odholowany z drogi na koszt właściciela, jeżeli kierowała nim osoba nietrzeźwa lub będąca po spożyciu alkoholu (czy środków o podobnym działaniu). Również osoba prowadząca samochód bez dokumentów uprawiających do kierowania powinna liczyć się z poniesieniem kosztów za odholowanie pojazdu. Tak samo rygorystycznie traktowane są pojazdy w złym stanie technicznym, które mogą stanowić zagrożenie bezpieczeństwa na drodze lub nie spełniają wymogów ochrony środowiska.

Wyczerpującą odpowiedź znajduje się w art. 130a. – Zakładka " Wypadek i co dalej " na naszej stronie

Pomoc Drogowa Krosno Odrzańskie – Pomoc Drogowa Krosno Odrzańskie

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress